Thursday, April 18, 2024

CARIFTA RESULTS: Day 3

Date:

Share post:

Selected results at the end of the third and final day of the 47th Flow CARIFTA Games at the Thomas A. Robinson Stadium.

Under-17 Girls’ 100 Metre Hurdles

1. Crystal Morison (Jamaica) 13.11 seconds

2. Ackera Nugent (Jamaica) 13.35 

3. Sarah Belle (Barbados) 13.55 

Under-20 Girls’ 100 Metre Hurdles

1. Amoi Brown (Jamaica) 13.15 seconds

2. Dazray Freeman (Jamaica) 13.39

3. Sasha Wells (Bahamas) 13.44

Under-17 Boys’ 110 Metre Hurdles

1. Vashaun Vascianna (Jamaica) 13.60 seconds

2. Jahvel Granville (Jamaica) 13.77

3. Raymon Oriaki (Bahamas) 13.94

Under-20 Boys’ 110 Metre Hurdles

1. Orlando Bennett (Jamaica) 13.35

2. Jeanice Laviolette (Guadeloupe) 13.52

3. Oscar Smith (Bahamas) 13.57

6. Nathan Ferguson (Barbados) 14.00

Under-20 Boys’ Shot Put

1. Zico Campbell (Jamaica) 17.90 metres

2. Konnel Jacob (Trinidad & Tobago) 17.27

3. Triston Gibbons (Barbados) 17.01

8. Seth Edwards (Barbados) 14.89

Under-17 Girls’ 800 Metres

1. Trishanni Warner (Haiti) 2:15.73 minutes

2. Cherice Cope (Jamaica) 2:15.96

3. Rushana Dwyer (Jamaica) 2:16.46

Under-17 Boys’ 800 Metres

1. Handal Roban (St Vincent) 1:56.83 minutes

2. J’Voughn Blake (Jamaica) 1:57.64

3. Giovouni Henry (Jamaica) 1:58.32

Under-20 Girls’ 800 Metres

1. Shaqueena Foote (Jamaica) 2:07.56 minutes

2. Chrissani May (Jamaica) 2:09.00

3. Joanna Archer (Guyana) 2:11.62

Under-20 Boys’ 800 Metres

1. Jonathan Jones (Barbados) 1:49.58 minutes

2. Ken Reyes (Turks & Caicos) 1:50.46

3. Kimar Farquharson (Jamaica) 1:50.95

4. Tafari Bishop (Barbados) 1:52.02

Under-17 Girls 200 Metres

1. Briana Williams (Jamaica) 23.11 seconds

2. Shaniqua Bascombe (Jamaica) 23.75

3. Jaida Knowles (Bahamas) 23.85

Under-17 Boys’ 200 Metres

1. Rajay Morris (Jamaica) 21.25 minutes

2. Andre Bent (Jamaica) 21.42

3. Terrance Jones (Bahamas) 21.69

4. Darian Clarke (Barbados) 21.76

Under-20 Girls’ 200 Metres

1. Ockera Myrie (Jamaica) 23.34 seconds

2. Gemma Joseph (French Guiana) 23.70

3. Devine Parker (Bahamas) 23.77

Under-20 Boys’ 200 Metres

1. Christopher Taylor (Jamaica) 20.38 seconds

2. Joel Johnson (Bahamas) 20.90

3. Xavier Narine (Jamaica) 21.07

Results of the morning session on the third and final day of the 47th CARIFTA Games at the Thomas A. Robinson Stadium in the Bahamas.

Under-17 Girls’ Javelin

1. Rhema Otabor (Bahamas) 44.21 metres 

2. Rowland Kirton-Browne (Barbados) 42.77

3. Gianisa Olbino (Curacao) 40.70 

4. Vanessa Greaves (Barbados) 32.12 

Under-17 Boys’ Long Jump

1. Jordan Turner (Jamaica) 6.92 metres

2. Savion Joseph (Trinidad & Tobago) 6.89

3. Luke Brown (Jamaica) 6.87

5. Nathan Crawford-Wallis (Barbados) 6.51

 Under-20 Girls’ High Jump

1. Lamara Distin (Jamaica) 1.85 metres 

2. Antonia Glenka (Curacao) 1.81 

3. Sakari Famous (Bermuda) 1.79

Sunday night late result. 

Under-20 Boys’ Javelin

1. Tyriq Horsford (Trinidad & Tobago) 68.15 metres

2. Zion Hill (Barbados) 63.12 

3. Hughie Sean Rolle (Bahamas) 62.44

Under-20 Boys’ 4×100 Metre Relay

1. Jamaica – 39.56 seconds

2. Trinidad & Tobago – 40.29

3. Barbados (Nathan Ferguson, Antoni Hoyte-Small, Matthew Clarke, Kuron Griffith)

Selected results on the second day of the 47th CARIFTA Games at the Thomas A. Robinson Stadium in the Bahamas on Sunday, April 2.

Under-17 Girls’ Discus Throw

1. Shanice Hutson (Barbados) 41.56 metres

2. Cheyanne Fearon (Jamaica) 34.57

3. Treneese Hamilton (Dominica) 33.58

4. Rowland Kirton-Browne (Barbados) 32.84

Under-17 Girls’ Long Jump

1. Ackelia Smith (Jamaica) 5.91 metres

2. Velecia Williams (Jamaica) 5.73

3. Leelou Martial-Ehoulet (Bahamas) 5.64

5. Dominique Wood (Barbados) 5.50

Under-17 Boys’ High Jump

1. Romaine Beckford (Jamaica) 2.00 metres

2. Tyler Missick (Bahamas) 1.90

3. Christian Sturrup (Bahamas) 1.90 (J)

4. Nathan Crawford-Wallis (Barbados) 1.90 (J)

NB: Positions 2-4 were decided by number of knock downs.

Under-17 Girls’ 400 Hurdles

1. Calisha Taylor (Jamaica) 1:01.04

2. Indea Cartwright (Bahamas) 1:02.17

3. Patrice Richards (Trinidad & Tobago) 1:02.56

Under-17 Boys’ 400 Hurdles

1. Devonte Archer (Jamaica) 52.85

2. Kyle Gale (Barbados) 54.45

3. Raymond Oriaki (Bahamas) 54.54

Under-20 Girls’ 400 Hurdles

1. Shiann Salmon (Jamaica) 56.22 seconds

2. Sanique Walker (Jamaica) 57.97

3. Reanda Richards (St Kitts) 59.83

5. Rhea Hoyte (Barbados) 1:02.51

Under-20 Boys’ 400 Hurdles

1. Rovane Williams (Jamaica) 50.69

2. Ramsey Angela (Curacao) 50.75

3. Malik James-King (Jamaica) 51.00

4. Rasheeme Griffith (Barbados) 51.05

5. Nathan Ferguson (Barbados) 52.72

Results on the opening day of the 47th CARIFTA Games at the Thomas A. Robinson Stadium, Saturday March 31.

Under-17 Girls’ High Jump

1. Shantae Foreman (Jamaica) 1.74 metres

2. Vanessa Mercera (Curacao) 1.71

3. M’Kayla White (Bahamas) 1.65

8th. Tia Hinds (Barbados) 1.55

Under-17 Girls’ Shot Put

1. Thamera Manette (Martinique) 14.51 metres

2. Kelsie Murrel-Ross (Grenada) 14.14

3. Treneese Hamilton (Dominica) 13.14

4th Shanice Hutson (Barbados) 12.88

5. Rowland Kirton-Brown (Barbados) 12.49

Under-17 Boys’ Javelin

1.Veayon Joseph (Trinidad & Tobago) 55.92 metres

2.Keyshawn Strachan (Bahamas) 50.14

3.Katrell Pierre (turks & Caicos) 45.24

Under-17 Boys’ Triple Jump

1.Latrell Taylor (Bahamas) 14.10

2.Chima Johnson (Bahamas) 13.76

3.Luke Brown (Jamaica) 13.74

Under-17 Girls’ 1500

1. Rushana Dwyer (Jamaica) 4:47.90 minutes

2. Theresa Graham (Jamaica) 4:48.30

3. Shaquka Tyrell (Guyana) 4:55.97

Under-17 Boys’ 1500

1. J’Voughnn Blake (Jamaica) 4:08.73 minutes

2. Mitchell Curtis (Bahamas) 4:13.41

3. Murphy Nash (Guyana) 4:13.59

Under-20 Girls’ 1500

1. Shaqueena Foote (Jamaica) 4:46.56 minutes

2. Kara Grant (Jamaica) 4:47.52

3. Kezra Murray (Guyana) 4:52.88

Under-20 Boys’ 1500

1. Javon-Taye (Jamaica) 4:02.02 minutes

2. Evan Jones (US Virgin Islands) 4:02.93

3. Alexandre Gauthierot (Guadeloupe) 4:03.26

12th. Roneldo Rock (Barbados) 4:17.73

Under-20 Boys’ High Jump

1. Jaden Bernabela (Curacao) 2.08 metres

2. Kyle Alcine (Bahamas) 2.08

3. Arnaud Dupe-Agot (Martinique) 2.05

MORE RESULTS

Under-20 Boys’ Discus

1. Roje Stona (Jamaica) 63.77 metres

2. Kai Chang (Jamaica) 60.63

3. Triston Gibbons (Barbados) 53.31

5th. Seth Edwards (Barbados) 51.00

Under-17 Girls’ 100

1. Briana Williams (Jamaica) 11.27 seconds

2. Jaida Knowles (Bahamas) 11.68

3. Soniya Jones (Antigua) 11.75

Under-17 Boys’ 100

1. Andre Bent (Jamaica) 10.68 seconds

2.Terrique Stennett (Jamaica) 10.70

3. Darian Clarke (Barbados) 10.86

Under-20 Girls’ 100

1. Michae Harriott (Jamaica) 11.39 seconds

2. Ockera Myrie (Jamaica0 11.46

3. Akilah Lewis (Triniad & Tobago) 11.51

Under-20 Boys’ 100

1. Joel Johnson (Bahamas) 10.31 seconds

2. Rikkoi Brathwaite (BVI) 10.43

3. Adrian Curry (Bahamas) 10.46

Under-20 Girls Shot Put

1. Aiko Jones (Jamaica) 13.53 metres

2. Lacee Barnes (Cayman Islands) 13.40

3. Ianna Roach (Trinidad & Tobago) 12.91

Under-20 Girls’ Long Jump

1. Chantoba Bright (Guyana) 5.95 metres

2. Lotavia Brown (Jamaica) 5.70

3. Nasya Ramirez (Curacao) 5.65

Under-17 Girls 400 Metres

1. Megan Moss (Bahamas) 53.19 seconds

2. Daniella (Jamaica) 53.95

3. Deshana Skeete (Guyana) 54.15

Under-17 Boys 400

1. Kyle Gale (Barbados) 47.07 seconds

2. Avindale Smith (Trinidad & Tobago) 47.54

3. Raymond Oriaki (Bahamas) 47.75

Under-20 Girls’ 400

1. Doneisha Anderson (Bahamas) 53.58 seconds

2. Charokee Young (53.63)

3. Janielle Joseph (Jamaica) 54.45

Under-20 Boys’ 400

1. Dashawn Morris (Jamaica) 46.58 seconds

2. Jonathan Jones (Barbados) 46.97

3. Ramsey Angela (Curacao) 47.01

5th. Antoni Hoyte-Small (Barbados) 47.50

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related articles

BWA Continues Mains Replacement in St. Thomas 

The Barbados Water Authority (BWA) advises that work to replace themains in Bridgefield, St. Thomas is still in...

Police seeking information on Pinelands shooting

The Barbados Police Service (TBPS) is seeking the General Public’s assistance with information relative to a shooting incident,...

Missing Teen: Kaleb Burke

Police are seeking the public’s assistance in locating missing boy Kaleb Burke, 14, of Eversley Road, Brittons Hill,...

Google sacks staff protesting over Israeli contract

Google has sacked 28 workers who took part in protests against a deal the technology giant has with...